UKS Dębno w zaszczytnym gronie !
Blisko 1200 formularzy zgłoszeniowych do Programu Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich spłynęło do Polskiego Związku Piłki Nożnej. Etap nadsyłania zgłoszeń trwał nieco ponad 2 miesiące. Wkrótce szkółki przyjęte do programu zostaną zweryfikowane podczas wizyt pracowników Związku.
Zgłoszenia do programu można było wysyłać od 23 kwietnia do końca czerwca. W tym czasie 1158 podmiotów złożyło 1197 formularzy (niektóre z nich aplikowały o przyjęcie do programu więcej niż jednego oddziału swojej szkółki). Z możliwości złożenia formularza skorzystały zarówno szkółki, które nie posiadają drużyny seniorów, jak i kluby reprezentujące wszystkie szczeble rozgrywkowe w kraju. Z samego poziomu centralnego (Ekstraklasa, I i II liga) swoje zgłoszenia wysłało 41 z 52 klubów.
Spośród 1197 złożonych formularzy 117 nie przeszło pierwszego etapu selekcji. Powodem najczęściej było niespełnienie wymogów regulaminowych mówiących o obowiązku występowania w oficjalnych rozgrywkach PZPN oraz konieczności prowadzenia szkolenia przez co najmniej 2 ostatnie pełne sezony. Część formularzy została z kolei anulowana przez samych wnioskujących. Ostatecznie ważnych jest 1080 zgłoszeń pochodzących od 1072 szkółek. Większość z nich, bo 696 (64,44%), to aplikacje na brązowy poziom certyfikatu. O srebrną gwiazdkę stara się 226 szkółek (20,93%), a o złotą 158 (14,63%).
Inaczej proporcje układają się w przypadku liczby drużyn wskazanych w formularzach szkółek ubiegających się o certyfikat na danym poziomie. Podmioty, których formularze są ważne, zgłosiły w programie łącznie 5233 drużyny: 2703, czyli 51,65% z nich to ekipy szkółek mierzących w certyfikat brązowy, 1302 (24,88%) – srebrny, a pozostałe 1228 (23,47%) – złoty. Takie dane nie dziwią i świadczą o tym, że podmioty aplikujące na dwa najwyższe poziomy mają po prostu więcej drużyn od tych starających się o brązową gwiazdkę. Potwierdza to wskaźnik liczby drużyn przypadających na jedną szkółkę zgłoszoną do programu. Dla certyfikatu brązowego wynosi on 3,9, dla srebrnego 5,8, a dla złotego 7,8. Jeśli chodzi o wskaźnik dla poszczególnych województw, to najwięcej drużyn do programu zgłaszała średnio szkółka z mazowieckiego (6,4) i zachodniopomorskiego (5,8), najmniej zaś z podlaskiego (2,7) oraz świętokrzyskiego (2,8).
O certyfikat ubiegają się szkółki prowadzące szkolenie w co najmniej jednej z czterech kategorii wiekowych: Junior G (U6, U7), Junior F (U8, U9), Junior E (U10, U11) oraz Junior D (U12, U13). W 13 z 16 województw najliczniej reprezentowaną kategorią jest Junior E. Wyjątkami są województwa kujawsko-pomorskie i świętokrzyskie (gdzie najwięcej jest drużyn z najstarszej kategorii) oraz dolnośląskie (z kategorią Junior F jako najliczniejszą).
Obecnie połowa podmiotów jest na etapie zaakceptowanego formularza. Ich zadaniem jest teraz:
– utworzenie w systemie wszystkich drużyn wskazanych w formularzu,
– potwierdzenie przez system PZPN24 współpracy ze wszystkimi trenerami,
– przypisanie trenerów do utworzonych drużyn, – w przypadku prowadzenia autorskiego programu szkolenia
– oczekiwanie na jego akceptację przez związkowych specjalistów.
Ostatni z powyższych podpunktów dotyczy już tylko 7 szkółek. Wcześniej 48 innych programów zostało ocenionych pozytywnie, z czego 21 już podczas pierwszej weryfikacji. Pozostałych 27 zostało dopuszczonych do programu po wprowadzeniu poprawek i ponownym sprawdzeniu. Z kolei 55 autorskich programów zostało ocenionych negatywnie przez Związek. W takim wypadku szkółki mogły przejść na program AMO i kontynuować ubieganie się o certyfikat (na co zdecydowało się 39 podmiotów) lub znalazły się poza programem (rezygnując z dalszych starań o certyfikat bądź nie mając czasu na poprawienie programu).
Po spełnieniu wskazanych powyżej kryteriów podmiot zostanie przyjęty do programu. Połowa wnioskujących już w nim jest i teraz do ich zadań należy:
– rejestracja zawodników w szkółce piłkarskiej,
– potwierdzenie zawodników w szkółce i przypisanie ich do drużyn,
– oczekiwanie na kontakt Regionalnego Specjalisty ds. rozwoju piłki amatorskiej, który umówi się na spotkanie w celu weryfikacji kwestii formalnych.